Wykładziny PCV i dywanowe. Do szkół, szpitali, biur, hoteli

Dlaczego zachodzi potrzeba profesjonalnego sprzątania?

Sprzątanie ma na celu utrzymanie pomieszczenia w czystości oraz uniknięcie gromadzenia się bakterii i drobnoustrojów. Czyste i estetyczne otoczenie dodatnio wpływa na nasz nastrój w miejscu pracy i jednocześnie kreuje pozytywny wizerunek całej firmy lub instytucji. Oprócz sprzątania stosujemy także co pewien czas określone zabiegi, których zadaniem jest konserwowanie powierzchni i obszarów oraz zabezpieczanie ich przed nadmiernym zużyciem. W obiektach użyteczności publicznej oraz zakładach pracy, gdzie przewija się dużo ludzi, zachodzi potrzeba stosowania zupełnie innych technik utrzymania czystości niż w mieszkaniu. Musimy używać także innego, efektywniejszego sprzętu, pozwalającego łatwiej i szybciej posprzątać. Wreszcie konieczne jest używanie środków chemicznych pozwalających usunąć występujące zabrudzenia oraz służących do zabezpieczenia powierzchni przed ponownym zabrudzeniem. Środki te najczęściej są koncentratami, dzięki czemu łatwo je dozować, są przeznaczane do określonych obszarów i używamy ich w połączeniu z zimną wodą. Stosujemy je do obszarów przewidzianych instrukcją, zachowujemy ostrożność wtedy, kiedy mają one właściwości uczulające lub żrące (są wtedy odpowiednio oznakowane).
Podstawowe pojęcia i terminy stosowane w procesie profesjonalnego sprzątania:

• Automat czyszczący – maszyna szorująco-zbierająca do codziennego mycia podłóg wodoodpornych. Znajduje zastosowanie przy sprzątaniu dużych powierzchni i ciągów komunikacyjnych; może być zaopatrzony w szczotkę lub talerz z padem.

• Szorowarka – maszyna jednotarczowa 140–300 obr./min. Stosowana do doczyszczania i polerowania. W zależności od funkcji, jaką ma spełniać może być zaopatrzona w pad lub szczotkę. 

• Odkurzacz „sucho-mokro” – urządzenie niezbędne przy sprzątaniu gruntownym, służy do zbierania urobku (roztworu wody i stripera).

• Striper – silny środek chemiczny (zasadowy) do usuwania mocnych zabrudzeń. Jeśli używamy go po raz pierwszy – zawsze należy zbadać jego „zachowanie”.

• Pad – włóknina z tworzywa sztucznego prasowana w płaskie krążki. Kolor oznacza twardość i agresywność pada. Im ciemniejszy, tym bardziej agresywny i twardy. Padów twardych (szafirowych, czarnych, brązowych) używamy do doczyszczania, do bieżącego mycia średnio twardych (niebieskich, czerwonych), do polerowania – delikatnych (białych, brzoskwiniowych).

• Mop – ręczne urządzenie wykonane z włókniny bawełnianej lub sztucznej służące do mycia, zamiatania, odkurzania, nanoszenie powłok. UWAGA! Przed pierwszym użyciem mopy należy wyprać, by pozbawić je środków ochronnych i konserwujących – nie wyprane nie będą skuteczne! • Sprzątanie interwencyjne – ma miejsce zawsze (jak wskazuje sama nazwa) po wystąpieniu sytuacji zabrudzenia, które nie może czekać na usunięcie do czasu planowego sprzątania.

• Sprzątania bieżące (codzienne) – w tym rodzaju sprzątania używa się mało agresywnych środków, najczęściej posiadających właściwości myjąco-pielęgnacyjne.

• Sprzątanie okresowe – pośrednia forma pomiędzy sprzątaniem gruntownym a bieżącym, ma miejsce w zasadzie 1 raz w tygodniu. Przy myciu używa się większych stężeń w roztworach myjących, ale nie striperów. • Sprzątanie gruntowne – mycie na zakończenie budowy. Technologia polega generalnie na okresowym, dokładnym czyszczeniu wszystkich powierzchni z usuwaniem zabrudzeń powstałych podczas instalacji wykładzin. Używamy striperów oraz zwiększonych stężeń roztworów myjących