Wykładziny PCV i dywanowe. Do szkół, szpitali, biur, hoteli

Zdaniem ekspertaZdaniem eksperta

Jak obliczyć niezbędną ilość wykładziny do pomieszczenia?


Gdy już zdecydujemy się na zakup wykładziny dywanowej musimy dokładnie zmierzyć wielkość pomieszczenia, w którym wykładzina będzie układana - zawsze uwzględniamy największą szerokość i długość pomieszczenia. W zależności od wymiarów pomieszczenia wybierzemy wykładzinę o szerokości 2, 3 lub 4 metrów.

Podczas mierzenia należy uwzględnić wszystkie wnęki. Do uzyskanych wymiarów dodajemy 5-10 cm jako zapas. Jeśli konieczne jest łączenie kawałków wykładziny (zwłaszcza wzorzystych), to należy kupić wykładzinę z dodatkowym zapasem potrzebnym do dopasowania wzoru. Należy zwrócić uwagę na kierunek ułożenia wzoru na wykładzinie.

Jak wygląda układanie wykładziny dywanowej?

Istnieje kilka sposobów układania wykładzin dywanowych: zwykłe położenie np. obszytej wykładziny, klejenie, na naciąg (tzw. system amerykański) lub przymocowanie na taśmę dwustronną. Przed położeniem wykładziny dywanowej musisz prawidłowo przygotować podłoże. Powinno być równe, płaskie, bez pęknięć, suche i czyste.

Pamiętaj, że przed instalacją rozłożona wykładzina powinna odleżeć w pomieszczeniu minimum kilka godzin. Zwłaszcza gdy przewożona była w nieodpowiedni sposób, np. złożona na pół. Kiedy wykładzina się wyprostuje, sprawdź, gdzie wymaga przecięcia. Ułóż wykładzinę tak, by łączenia między poszczególnymi częściami wypadły prostopadle do okna i kierunku ciągu komunikacyjnego w pomieszczeniu.

Przy wykładzinach wzorzystych pamiętaj o zachowaniu ciągłości wzorów na łączeniach. Zredukuj liczbę łączeń do minimum. Przy mocowaniu i przycinaniu brzegów wykładziny podłogowej pamiętaj, że jej wymiary muszą być nieco większe od rozmiarów pomieszczenia.

Gdy już wykładzina jest odpowiednio przycięta, ułóż ją luźno w pomieszczeniu z zakładkami na złączach i zachodzeniem na ściany.

Jaki sposób montażu wykładziny wybrać?

Najlepiej przykleić wykładzinę klejem na całej powierzchni. W niewielkiej sypialni wystarczy podkleić ją dwustronną taśmą. Pamiętaj, że przed położeniem wykładziny podłoże wymaga wypełnienia szczelin i oczyszczenia. Jeśli w mieszkaniu posiadasz ogrzewanie podłogowe wybierz wykładzinę na syntetycznej jucie i przyklej ją na całej powierzchni.

Warto też pamiętać o zastosowaniu pod wykładziną pianomatu – specjalnego podkładu dzięki któremu uzyskamy miękkość chodzenia, właściwości akustyczne oraz docieplenie podłogi.