Wykładziny PCV i dywanowe. Do szkół, szpitali, biur, hoteli

Rodzaje wykładzin dywanowych

Wykładziny dywanowe chronią przed hałasem i zimnem. Tego rodzaju wykładziny podłogowe są miękkie, sprężyste, kolorowe i niezbyt drogie. Zarówno kolorem, jak i fakturą ocieplają pokój. Dlatego właśnie wykładziny dywanowe goszczą na podłogach tak często. Poznaj rodzaje wykładzin dywanowych i zobacz, jak wygląda ich montaż.

Wykładzina dywanowa składa się z czterech warstw. Najważniejsze dla użytkowników są dwie: runo i spód wykładziny.

Runo wykładziny dywanowej

Runo wykładziny to wierzchnia warstwa, po której stąpamy. Jest plecionką z włókien naturalnych (wełna, kokos, trawa morska) lub sztucznych, albo mieszanką jednych i drugich. Może być:

  • wełniane - jest miękkie i elastyczne, miłe i ciepłe. Wycisza pomieszczenie. Nie elektryzuje się, więc nie przyciąga kurzu – łatwo je wyczyścić.
  • poliamidowe - jest miękkie sprężyste, odporne na gniecenie i ścieranie. Trudno wchłania wodę, więc rozlane płyny nie wsiąka głęboko. Ma piękne kolory, które niestety szybko płowieją.
  • polipropylenowe - jest wyjątkowo odporne na ścieranie i trwałe. Łatwo jedynie ulega wgnieceniom, np. pod naciskiem ciężkich mebli.

Spód wykładziny dywanowej

Od tego, z czego jest wykonany spód wykładziny, zależy gdzie możemy położyć wykładzinę. Może być wykonany z:

  • filcu - wykładziny z filcowym spodem można kłaść na każdym podłożu. Filcowy spód ułatwia przycinanie wykładziny i zapobiega jej strzępieniu się. Miejsca łączenia fragmentów są niewidoczne.
  • gąbki - gąbka dobrze chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na wilgoć. Podklejoną nią wykładzinę można położyć bezpośrednio na twardym podłożu (beton, lastryko). Nie należy jej kłaść na deski, parkiet, mozaikę, bo w kontakcie z lakierem gąbka łatwo się kruszy.
  • juty - wykładzinę można położyć w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (jest odporna na wysoką temperaturę). Ma bardzo dobrą przyczepność. Oprócz juty naturalnej, stosuje się też sztuczną – bardziej wytrzymałą na wilgoć.
  • gumy kauczukowej - chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na rozdarcie. Można ją kłaść tylko na beton. Inne podłoża niszczy (wchodzi z nimi w reakcję chemiczną). Wykładziny z gumowym spodem są drogie, dlatego rzadko spotyka się je w mieszkaniach.